Jednotné oblékání na olympijských hrách má dlouhou tradici

Napsal admin • Čer 25th, 2010 • Rubrika: ALPINE PRO

Jednotné oblečení českých olympioniků má více jak stoletou tradici. Slavnostním nástupním úborem se prezentovala naše výprava již v roce 1912 ve švédském Stockholmu. Sportovci byli oblečeni do bílých kalhot a tmavých sak. V Chamonix v roce 1924, při prvních zimních olympijských hrách v novodobé historii, nastoupily výpravy na slavnostním zahájení hlavně ve svetrech, rolácích a kabátech. Obdobně nastupovali i na řadě dalších olympijských her, víceméně až do Mexika 1968.
V roce 1936 na IV. ZOH v Garmisch-Partenkirchenu měli českoslovenští Němci oblečeny šedivé kabáty se zelenou jedlí na pravém rameni. Po druhé světové válce nebylo peněz nazbyt, a tak se Čechoslováci museli spokojit při slavnostních ceremoniálech ve Svatém Mořici v roce 1948 i s hokejovými dresy.
Československá výprava se přiklonila k městské módě na olympiádě v italském Cortina d´Ampezzo (1956). Zajímavé je, že ještě v roce 1968 skákal v Grenoblu legendární Jiří Raška v košili pod svetrem a kulichem na hlavě. Teprve v 80. letech se ke slovu dostaly kombinézy, které měly zlepšit sportovcův výkon.
Výroby olympijských kolekcí se postupně „ujaly“ velké sportovní značky. Problémem však často byl unifikovaný vzhled pro výpravy různých států se stejnými národními barvami. Český olympijský výbor si proto na začátku roku 2009 vybral ke spolupráci společnost Alpine Pro, která poprvé v historii českého olympismu připravila kolekci přesně na míru pro Český olympijský tým.

Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.